Czy kiedykolwiek myślałeś o złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu i nie znalazłeś nic poza problemami i komplikacjami?
Trudności związane z możliwościami ekonomicznymi i rodzajem przedstawionego projektu – dwie rzeczywistości, które stale dotykają tysiące przedsiębiorców. Do tej pory tak się działo, ponieważ finansowanie było uzależnione, w mniejszym lub większym stopniu, od banków i tradycyjnych rynków. Zawsze miały one szereg ustalonych wymogów dotyczących akceptacji finansowania określonych projektów. Dlatego też w ciągu ostatnich lat w naszym kraju zaczął się rozkwit alternatywnego finansowania, które jest bardziej elastyczne dla wielu firm, dla których praktycznie nie było miejsca w tradycyjnym modelu. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Co to jest finansowanie alternatywne?
Jak już wspomnieliśmy, finansowanie alternatywne to, ogólnie rzecz biorąc, finansowanie pochodzące z innych źródeł niż tradycyjne banki lub tradycyjny rynek. Finansowanie alternatywne wywodzi się w szczególności z sektora fintech. Firmy fintechowe wykorzystują rewolucję technologiczną, której jesteśmy świadkami, do zastosowania jej w świecie finansów. W ten sposób powstają platformy, gdzie różnego rodzaju instytucje finansowe i inwestorzy kontaktują się z małymi firmami, które potrzebują finansowania, a które w innym przypadku nie miałyby możliwości nawiązania wcześniejszego kontaktu.
Oczywiście te platformy kontaktowe spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, dając niezbędne zaufanie tym, którzy finansują i tym, którzy są finansowani. Co to oznacza w praktyce? Przekłada się to na coś tak pozytywnego, jak znacznie bardziej wyspecjalizowany rynek, na którym osoby rozpoczynające nową działalność nie muszą dostosowywać się do tradycyjnych form, lecz mogą znaleźć finansowanie, nie rezygnując z pomysłu na swój biznes. Dlatego też rynek jest bardziej zróżnicowany i oferuje wiele rodzajów finansowania, z których każdy jest dostosowany do potrzeb.
Poznaj wskazówki na sukces w biznesie i zapewnij sobie znakomity start na rynku!
Zalety finansowania alternatywnego
Po zapoznaniu się z kilkoma przykładami finansowania alternatywnego można pomyśleć, że wszystko, co można powiedzieć o tych nowych metodach finansowania, to same pozytywne rzeczy. Otwarcie rynku na alternatywne metody finansowania przynosi korzyści zdecydowanej większości uczestników rynku dzięki następującym zaletom:
Umożliwienie finansowania nowych firm, aby mogły się rozwijać i znaleźć swoją niszę i umożliwienie inwestowania osobom, które chcą inwestować, a nie mają na to środków w bardziej tradycyjnych miejscach.
Sprawie, że rynek staje się bardziej integracyjnym, zróżnicowanym i wyspecjalizowanym miejscem dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw i usług.
Zapewnienie niezbędnego bezpieczeństwa w tego typu działalności prowadzonej przez Internet, a tym samym uniknięcie obaw, że nie zdeponujesz swoich pieniędzy w bezpiecznym miejscu.
Powiązane tematy
4 ważne zasady finansowe które powinieneś wprowadzić do swojego życia
Prawda o inflacji
9 porad, by poprawić swoją sytuację finansową