30 grudnia 2024

Czym grozi brak odpoczynku?

Odpoczynek przez coraz większą liczbę osób jest bagatelizowany. Nie trzeba odpoczywać, a wręcz nie powinno się tego robić, jeśli ktoś chce osiągnąć sukces, porządnie się nauczyć, zdać ważny egzamin albo dostać awans. Niestety zapracowywanie się nie jest dobrym pomysłem i prędzej czy później zacznie odbijać się na zdrowiu osoby, która się na niego zdecydowała, nie tylko fizycznym, ale także psychicznym.

Problemy z koncentracją i wielozadaniowością


Brak wypoczynku to niestety brak nowej energii, a kiedy jej brakuje, okazuje się, że nasz organizm ma problemy z koncertowaniem się oraz z robieniem wielu rzeczy naraz. Zmęczony organizm bardzo często nie jest w stanie skupić się na większej ilości zadań niż to, które wykonuje się obecnie, często nawet to jedno staje się znacznie bardziej męczące. To niestety wpływa na samopoczucie, ma się bowiem wrażenie, że mimo że stara się coraz bardziej i daje się z siebie ponad sto procent swoich możliwości, nie widzi efektów, a wręcz przeciwnie, zaczyna się widzieć problemy w swojej wydajności i możliwościach.

Znaczny spadek tempa pracy


Kiedy jesteś zmęczony, twoje tempo pracy automatycznie spada z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, co wspomniano wyżej, robisz mniej rzeczy na raz, a na każdą czynność po kolei musisz poświęcać cała swoją uwagę. Zupełnie inną sprawą jest coraz większa liczba błędów. Kiedy pojawia się problem z koncentracją, mniej skupiasz się na tym, jakie błędy popełniasz, nie wyłapujesz ich tak płynnie, jak podczas normalnego poziomu energii, a do tego częściej to robisz, bo twój mózg pracuje wolniej. To wpływa na twoje tempo, a do tego zmusza Cię do ponownego sprawdzenia swojej pracy po zażyciu wypoczynku.

Gorsze samopoczucie i niższa samoocena


Wypoczynek może wpływać na twoją kondycję psychiczną. Nie tylko widzisz, że pracujesz wolniej i twoje wysiłki niekoniecznie przynoszą jakiekolwiek efekty, ale do tego twój umysł jest wykończony, co może odbić się na Tobie nawet w postaci silnej depresji. Musisz pamiętać, że twój umysł i komfort są równie ważne, a często nawet ważniejsze, niż tempo wykonywanej przez Ciebie pracy czy zarobki, jakie dla siebie wypracujesz. Jeśli potrzebujesz przerwy, to znak, że twój mózg może być przeciążony. Czasami nawet jeden dzień pełnego odpoczynku wystarczy, żeby naładować sobie baterie na następny rok produktywnego działania.